Повсякдення Середньовіччя

Рецензія на книгу: Демчук Стефанія. Доба постів та карнавалів. Як жили, пили і кохалися у Середньовіччі. Київ: Віхола, 2023. 336 с.

Ключові слова: Середньовіччя, свята, повсякдення, Церква, міфи

Анотація

У рецензії проаналізовано працю історикині, медієвістки Стефанії Демчук, присвячена повсякденню періоду Середніх віків. Науковиця ставить в центрі свого дослідження середньовічну людину, з усіма її страхами, бажаннями, радощами та сумом. Робота складається з 7 розділів, які логічно побудовані від народження людини до її смерті, життя між цими періодами наповнено працею, святами, коханням, освітою. Цінність роботи складає те, що дослідниця звертає увагу на найменш представлену, особливо в українській історіографії верстві – селянства. У ході аналізу праці було встановлено, що дослідниця використовували міждисциплінарні методи, антропологічний та герменевтичні підходи. Географічно робота охоплює територію Західної Європи в період Середньовіччя, який Стефанія Демчук пропонує розглядати в межах V по XVI ст. При тому, що науковиця спирається на значну кількість археологічних, письмових та візуальних джерел, роботи знаних європейських медієвістів, матеріал орієнтований на читача будь-якого рівня.

Дослідження являє собою науково-популярну оповідь про період Середньовіччя, із додатковими рекомендаціями для читачів, ілюстраціями, цитатами з художніх творів, трактатів. У рамках праці Стефанія Демчук не лише доступно подає історію повсякдення, а й розвінчує найбільш розповсюджені та популярні міфи та стереотипи про Середні віки: відсталу медицину та відсутність гігієни, низьке, безправне становище жінки, контрольовані Церквою святкування, бідність, голод, відсутність дитинства тощо. Праця Стефанії Демчук «Доба постів та карнавалів. Як жили, пили і кохалися у середньовіччя» сприяє популяризації історії, медієвістики, спрямована на боротьбу з історичними міфами та фейками. Дана робота буде цікава та корисна як науковій спільноті, так і всім хто цікавиться Середньовіччям.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Viter, I.I. (2019). Velyki heohrafichni vidkryttia ta yikh vplyv na ekonomichnyi rozvytok krain yevropeiskoi tsyvilizatsii [Great geographical discoveries and their impact on the economic development of European civilization]. Naukove myslennia: Zbirnyk statei uchasnykiv dvadtsiat vosmoi vseukrainskoi praktychno-piznavalnoi internet-konferentsii «Naukova dumka suchasnosti i maibutnoho», (25 bereznia – 4 kvitnia 2019 r.), 34–45 [in Ukrainian].

Demchuk, S. (2023). Doba postiv i karnavaliv. Yak zhyly, pyly i kokhalysia u serednovichchi [The age of fasting and carnivals. How they lived, drank and made love in the Middle Ages]. Kyiv: Viola [in Ukrainian].

Stepanian, K. Do problemy vzhyvannia terminiv «Temni viky» ta «Seredni viky» [Do problems with the use of the terms «Temni viky» and «Seredni viky»]. URL: https://bit.ly/3HvhejV [in Ukrainian].

Trohoston, A.M. (1999). Problemy italiiskoho Protorenesansu v istoriohrafii [Problems of the Italian Proto-Renaissance in Historiography]. Naukovi zapysky Vinnytskoho derzhavnoho pedahohichnoho universytetu imeni Mykhaila Kotsiubynskoho, I, 139-145 [in Ukrainian].

Yakovenko, N. (2007). Vstup do istorii [An introduction to history]. Kyiv: Krytyka [in Ukrainian].


Переглядів анотації: 160
Завантажень PDF: 71
Опубліковано
2023-12-30
Як цитувати
Пшемицька, Є. (2023). Повсякдення Середньовіччя: Рецензія на книгу: Демчук Стефанія. Доба постів та карнавалів. Як жили, пили і кохалися у Середньовіччі. Київ: Віхола, 2023. 336 с. Консенсус, (4), 175-188. https://doi.org/10.31110/consensus/2023-04/175-188
Номер
Розділ
Рецензії