Міхако Церетелі – патріарх урартології, перекладач (1878-1965)
Анотація
У статті досліджено період між Першою та Другою світовими війнами, коли відбувався масовий відтік інтелектуальних ресурсів з Грузії за кордон. З’ясовано, що він відбувався переважно через більшовицький переворот та радянську анексію. Встановлено, що серед емігрантів був великий грузинський учений, сходознавець, патріарх урартології Міхако Церетелі. Головним завданням дослідження поставлено показати внесок вченого в науку та заслуги у перекладі. Методологічною основою дослідження стали універсальні наукові принципи об’єктивності, комплексності та системності, історико-порівняльний та історико-типологічний методи.
З фактичних матеріалів, викладених у статті, видно, що М. Церетелі мав високий рівень освіти, науковий ступінь і займався політичною, а також дослідницькою та перекладацькою діяльністю. Науковець М. Церетелі був одним із перших професорів новоствореного Тбіліського державного університету, завідувачем кафедри асирології та історії Стародавнього Сходу університетів Мюнхена, Брюсселя, Берліна. Завдяки своїй творчості, М. Церетелі сприяв взаємозбагаченню культури і знань, ознайомленню з інтелектуальними тенденціями, підвищенню обізнаності світової громадськості про Грузію. Саме М. Церетелі розшифрував ассірійсько-урартську двомовність Келашина та заклав основу для формування «урартології» як нового напряму в науці. Особливу увагу вчений приділяв питанням клинописних написів та ієрогліфів, опублікував цикл статей з історії Урарту.
Встановлено, що М. Церетелі був перекладачем на німецьку мову літературних пам’яток «Лицар в тигровій шкурі», «Книги мудрості і брехні» й ін. Крім того, М. Церетелі активно займався політичною діяльністю, підтримкою антибільшовицького руху в Грузії, створив «Комітет незалежності Грузії».
Завантаження
Посилання
Akhalkatsi N. Turqul-qartuli urtiertobebi-istoria da tanamedroeveoba. Saertashoriso samecienro semianris masalebi. Akhaltsikhe, 2016.
Chachanidze V. Vepkhistkaosani msoflios khalkhta enebze. Tbilisi, 1980.
Georgian Émigré Writing. Mikhako Tsereteli, URL: https://www.litinstituti.ge/emigrant/mixakowereteli.html
Janashvili M. History of Georgia. V. I. Tbilisi, 1960.
Presentation of Mikhako Tsereteli’s German translation. URL: http://online.tsu.edu.ge/ge/news/13336/?p=15 (July 29, 2021).
Samsonia N., Sharashidze J. Kelishinis stela. Aghmosavletmcodneoba // TSU oriental studies Institute of the Faculty of Humanitarian Sciences. Tbilisi. 2014. P. 359-366.
Samsonia N. Mikhako Tsereteli // Chemi samkaro (Tbilisi). 2014. № 6. P. 56-65.
Samsonia N. M. Tsreteli. URL: https://www.gfsis.org/files/my-world/6/tsereteli.pdf
Sanikidze S. Shota Rustavelis “Vepkhistkaosnis” shinaarsobrivi planis analizi targmantan mimartebashi (based on Georgian, English and Russian materials), Ph.D. Thesis. Tbilisi, 2019.
Переглядів анотації: 113 Завантажень PDF: 127

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.