Пергамон і Східне Причорномор’я (Гоніо-Апсарос)
Анотація
У статті досліджено Пергамон, що був відомий як один з головних центрів виробництва кераміки ще з часів елліністики. Встановлено, що у період 28–133 рр. до н.е. Пергамон був столицею династії Аталідів, а з 130 р. до н.е. Пергамське царство було проголошено римською провінцією в Малій Азії і стало стратегічною опорою римського панування на Сході.
Відсутність писемних джерел спонукає дослідників до проведення археологічних розкопок на території південно-західної Грузії. Вивчення артефактів переконує в думці про налагодження інтенсивних торговельних зв’язків міських центрів Малої Азії з Пергамом, який був ключовим центром з виробництва червоно лакової (столової) кераміки. Встановлено, що знайдені археологами артефакти датуються пізньоелліністичним періодом, що припадає на другу половину ІІ ст. до н.е. – І ст. н.е. Зовнішній вигляд цієї кераміки, її стан та кількість свідчить про матеріальне становище її власників, рівень торгово-економічних зв’язків Риму з провінціями та тогочасну політичну ситуацію в регіоні.
Доведено, що з часом Пергам перетворився на важливий економічний і культурний центр Малої Азії, осередок великого керамічного виробництва, де виготовляли переважно червону лаковану кераміку. З’ясовано, що І-ІІ ст. н.е. Пергам перетворився на важливий економічний та культурний центр Малої Азії, провідним греко-східним центром з виробництва червоного лаку. Також він став важливим центром, який постачав солдатів у східні частини Римської імперії, у північні райони Малої Азії та в римські містах-фортеці на Кавказі. Встановлено, що наступний період, що припав на II-III ст. представлений у широкому діапазоні культурних археологічних шарів. Це був період, коли Пергам досягає економічного розквіту. Відомо, що в I-III ст. н.е. Південно-Західна Грузія була переважно сферою впливу в Малій Азії як у політичному, так і в торговельно-економічних відносинах.
Завантаження
Посилання
Apakidze A. Big Pitiunti, Archaeological excavations in Bichvinta. Big Pitiunti I. Tbilisi, 1975.
Ebralidze T. Seaside of South-Western Georgia in the Late Neolithic and Roman Period. Gonio-Apsaros VI. Batumi, 2005.
Kakhidze A. Ancient cities of the Georgian seaside. Tbilisi, 1971.
Meyer Schlichtman G. The Pergamenishe Sigillata from the City Excavation of Pergamon, Berlin/New York, 1988.
Todua T. Roman World and Colchis. Tbilisi, 2003.
Vashakidze N., Kakhidze A. Archaeological excavations on the territory of Pichvnari Hellenistic cemetery in 1976. VII. Tbilisi, 1979.
Переглядів анотації: 126 Завантажень PDF: 37

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.